Eelsõnas mainisin miks ma hakkasin kirjutama seda töövihikut. Tegelikult minu jaoks välja kirjutamine, informatsiooni läbi töötamine ja päeviku pidamine on aidanud tumedamatest aegadest üle elada. Alustasin kirjalikult elu dokumenteerimisega kui olin 16-17 aastane. Päris iga päev ei kirjuta, kuid on olnud aastaid millal on hästi dokumenteeritud nii unenäod, päevad, tegevused, mõtted ja plaanid.
Milleks meil on vaja oma brändi? Kas selle pärast, et keegi kuulus inimene ütles, et seda on vaja, et olla edukas? Kahjuks sul pole vaja isikliku brändi selleks, et olla edukas. Bränd võib kaasneda edukusega, aga kindlasti ei ole kõige kõrgeim eesmärk. Kui keegi soovib teada, mis on tema jumalik ettekuulutus, tema missioon või kõrgeim eesmärk siis soovitan lugeda Deepak Chopra, Bo Yin Ra, Anatoli Nekrasov, Thích Nhất Hạnh (Zen Buddism) aga võib alustada ka Oshost. Mina alustasin Osho lugemisega aastal 2012, siis õppisin Hispaania keel ja kultuuri Tallinna Ülikoolis ja oli armusehetes probleeme. Samas mitte keegi nendest „valgustunutest“ ei saa öelda Teile, teie enda tõelist elueesmärki, seda peab igaüks ise avastama ja tunnetama läbi.
Võimalik, et oled juba proovinud tegutseda teiste juhiste järgi, aga see töötas vaid mõnda aega ja ikkagi sa olid kaotanud nii palju vaimset energiat, et ei jaksanud mitte millegiga alustada, jätkata ega taluda elu. Need juhised, nõuanded, nad ei töödanud üldse Sinu jaoks. Mina olin ka sellises punktis, kus ma tundsin, et teistel ju töötab ja nad teenivad sellega, aga miks mul ei tule välja? Aga nüüd ma tean. Lihtne põhjus - see ei olnudki mulle mõeldud. Sinu potentsiaal on miskit teist, kus sa hakkad õitsema.
Miks sa oled väärt õnne? Meie kõik oleme väärt õnne. Kui sa arvad, et sa ei ole väärt õnne siis soovitan sulle teha tööd oma veendumustega ja väärtustega. Ja ma tõesti usun, et me tulime siia maailma mitte kannatama, vaid elama täiel rinnal ja maksimaalselt hästi. Alati ma seda ei uskunud ja ega ka elanud täiel rinnal, vaid ikka enamik inimesi olen enamasti elust kannatanud või valinud kanantust. Ütleme, et Sa tahad veelgi paremini elada, omada rohkem ja uhkemaid asju, reisida ja lubada endal restoraanides süüa? Hea soov, aga pean kahjuks ütlema sulle, et sa pead oskama loobuma asjadest ja mugavustest mõneks ajaks (võimalik, et aastateks), et jõuda sinna, kus sa oled edukas ja sul on suurem sissetulek kui sul praegu on. Nagu meil pole tegelikult neid kõiki asju mida omame ja nad lihtsalt kuhjuvad kastides, ladudes jne. Maailm on asju täis. Kas sa oled valmis loobuma mugavast elust ja asjadest praegu või lähima kuu jooksul? Kas on sul kogutud mõnda 10.000-100.000 eurot, et elada mõni aasta, tööl käimata ega laenu võtmata, selleks et teha täiskohaga kunsti, brändi, ettevõtmisi ja omada kõike muud mis on eluks esmavajalik nagu toit, katus pea kohal, tervis, vesi jne. Edukus pole asjade omamine. Edukus on siis kui sa oled õnnelik, harmoonias ümbritseva maailmaga, omad kehaga kontakti, saanud sõbraks iseendaga ning leidnud tegevusi mida sa armastad, oled ise oma tegevuste, aja ja mõttete meister. Ühesõnaga kui oled rahul oma eluga ja iseendaga nii seest kui väljast - siis sa oled õnnelik ja edukas.
Edukus kaasneb ka siis, kui sa ei pea enam muretsema ja mõtlema “mida ma küll nüüd pean tegema, et raha saaks?”. Aga kuidas sinna jõuda? Ausalt ma ei tea, aga ma katsetan kõikevõimalikke asju ning nendest saangi Sinuga jagada. Üks variantidest elada minimalistlikult, lasteta, üksi ja teha palju tööd. See variant töötab, eriti siis kui kui sul pole kahjulike harjumusi nagu suitsetamine ning alkohooli tarbimine, siis võid tõesti kõrvale panna, investeerida või osta kinnisvara jms. Tõesti ka mina unistan omada kvaliteetsemaid asju ja enda arust vajaliku tehnikat, ruume, riideid jne, selleks, et luua ägedaid pilte, kunsti, lavastusi jms. Jah siis on ju mugav elada, aga kas sa saad neid tulevaseid asju ohverdada ja praegusega olla rahul ja tänulik, selleks, et sul tuleks nende asemele uued ja paremad? Oskust lahti lasta asjadest, inimestest, keskkonnas on vajalik, kui soovid olla oma erialal hea või üks parimatest. Kõik oleneb sellest, mis on sinu eesmärgid ja kui palju sa tegelikult tahad. Kui inimene ikka väga tahab, siis ta ka teeb kõik selleks, et see juhtuks.
Aga, tegelikult…Võimalik, et sa ei peagi millestkist loobuma või muutma, äkki sul on juba praegu kõik hästi. Siis pane see töövihik kõrvale kuni sul on tunne, et sa oled kinni jäänud kuhugi või oled vangis. Küll aga kui sa tunned, et tahaks midagi enamat, kusagil kuklas on tunne, et siiski ei ole päris rahul iseendaga, perega, lastega, keskkonnaga jne. Emotsioonid lainetavad, ebastabiilne sissetulek ja tervis kõigub? Kui jah, siis täida see töövihik ja ehk saad parema seisundi nii sees kui väljas, kuna siis Sa pingutad selle nimel, et see juhtuks ja elad selles hetkes iga päev mis on sul antud. Tegelikult, emotsionaalne kõikumine toimub kõigil elu jooksul. Ma ei tea ühtegi inimest kes oleks 100% pidevalt rahul endaga ja oma eluga. See on elu. Elu ei ole staatiline, see on pidevas liikumises. Kui tegu on inimestega siis tavaliselt on kõik palju keerulisem kui võib esmapilgul paista. Sul võib olla ka mõni psühhiliine diagnoosimata häire, seega soovitan pöörduda terapeudi poole, kes aitab sind sellest valdkonnas. Minul pole selleks haridust, kui mul on kogemus ja mõned teadmised, siis ma ei soovi vastutada sinu vaimse tervise eest, kuna see on siiski sinu enda tervis, mitte minu.
Kas unistused on ainuke mille poole püüda? Miks me püüdleme oma unistusi täita? Isegi kui ei lähe kõik hästi. Kas selle pärast, et mõni tsitaat [1]sunnib meid nii käituma, sotsiaalne pinge, abikaasa, vanemad, kuulsused, õpetajad, raamatud või meie ise? Kas sa üldse tead, mis on sinu eesmärgid ja mitte need mida sa pead oma unistusteks, kuid tegelikult nad ei ole üldse sinu elu eesmärgiga, brändiga ega elulooga seotud. Kuidas sa saad teada mis on sinu elu eesmärk? Selleks ongi seda töövihikut vaja.
Kui meie ei ela vastavalt oma elu eesmärgile, oma hingele vibratsioonile, siis mõnda aega meid võib saata edu, kuid aina rohkem tuleb raskusi juurde, takistusi, probleeme, inimesed veavad alt. Tead miks? Selle pärast, et me ei oska, ei kuula oma intuitsiooni ja hinge, mis räägib meiega unenägudes, läbi inimeste, läbi numbrite, läbi muude sümbolite, läbi sündmuste, läbi meie enda emotsioonide. Me jahime teiste unistusi ja mõtleme, et saavutame edu, kuid kahjuks saavutame ainult läbipõlemisi, negatiivseid emotsioone, finatsilisi raskusi, depressiooni ja mõnel see võib täiesti elu ära rikkuda ning tervist. "Me laseme negatiivsusel end vallutada, kuigi selleks, et olla õnnelik ja edukas, me ei tohi üldse negatiivselt mõeldagi". Jällegi on kellegi juhised, kuid tegelikult, selleks et täielikult mõista end ja maailma enda ümber, sa pead tunnetama kõiki emotsioone sügavalt läbi ning neid aktsepteerima. Pole mõtet keskenduda ainult heale, kui tuli hirmus-halb mõte, olgu. Kust see tuli? Miks? Uuri mis on selle põhjus, äkki sa kardadki homset ja teadmatust. See on täietsti tavaline. Ei oska öelda % inimesi kes kardab sama mida sina lugeja, kuid kõik inimesed kardavad miskit.
Tahes tahtmata me satume võimuvõrku, edukusse või rikkusse, mis pole üldse peamine eesmärk. Väga tahaks olla rikas, eks? Kui jahtida võõrat/ võlts eesmärki, tegutseda halbade kavatsuste järgi võib täiesti ära eksida ja hullemini põruda või läbipõleda. Mingi hetk närvid ei pea vastu. Su keha, mõistus ei pea enam vastu. Siis juhtuvad kõige pimedamad ajad, depresioonid ja samas kui nendest paraneda, ellu jääda ning õppida, tulevad ka kõige suuremad läbi murrangud. Isiklik kogemus kokkuvõttes loeb kõige enam. Pole vaja pelgata läbipõlemisi jne. Lihtsalt sinu keha ei suuda enam koormust taluda ja sul on vaja puhkust - restarti, et uuesti end kokku võtta ning liikuda eluga edasi. Minul on mitmeid pimedaid, keerulisi ja närvisüsteemi koormavaid aegu olnud alatest lapsepõlvest (u. 4 eluaastast). Seega tumedam pool on kind-of minu valdkond.
Seega palun sind, ära tee seda ainult raha pärast. Katsetada enda eluga, samas miks ka mitte? Elu tundub ju huvitav ja suur eskperiment olevat. Peab oskama katsetama ja julgema tegutseda. Mõni tsitaat, rahvasõna ei olegi nii absurdne näiteks: “Tasa ja targu” ehk teisiti esineb ka “Tasa sõuad, kaugele jõuad”. Soovitan sulle kindlasti mitte kiirustada ja toimetada tasapisi. Anna endale aega. Seoses sellega olen saanud väga hea õppetunni kui tegin enda esimest fotostuudiot. Jagan Sinuga seda veidi hiljem. Pilates juhendab "Pigem aeglaselt ja õigesti, kui kiiresti ja valesti". Tegelikult kõiki oskusi hakatakse alguses aeglaselt õppima ja siis lisatakse raskust ja kiirust juurde. Pole võimalik kohe mängiga viiulit või klaveri kiiresti, kui sul pole õiget tehnikat ja lihasjõudu. Väga palju on seotud ka tervisega ja liikumisega. Keha vajab lihasjõudu, koordinatsiooni, tasakaalu jms, kuna sa kasutad keha igapäevaselt - ära unusta, et sul on antud keha, et seda läbi tunnetada ja õppida kasutada sulle antud ande.
Mitte keegi ei anna sulle ideaalse edu valemit. Valemit pole (olen seda otsinud), kuid on olemas käitumismustrid ja harjumused [2], mille kallal töötades sa saavutad õnne. Samuti erinevad struktuurid ja tabelid, mis aitavad Sind sellel teel. Jagan teiega minu enda poolt tehtud tabelid ning mõned teiste poolt loodud kuid tõlgitud eesti keelde. Kindlasti paljud inimesed, kes jagavad oma kogemust, on miskit tähtsat läbi elanud, tähtsat nende jaoks, aga sinu tähtis õppetund on alles tulemas või sa juba said seda ning tahad leida lahendust muretsevale situatsioonile.
Bränd on nagu närvisüsteem – iga inimesel on oma hing, oma süsteem, mis reageerib ainult temale, vastutab kogu keha eest ja mitte kellegi teise oma. Võime kuulata igasuguseid teooriad, jutte ühes suurest universaalsest ajust, mis ühendab meid kõiki läbi meie alateadvuse jne. Just kui see suur ja võimas teadvus, ütleb meile mida meie peaksime tegema. Kahjuks ei ütle, kui sa ei küsi enda käest küsimusi ja ei vasta nendele. Meie võime küll olla üks osa suurest kosmilisest teadvusest – olla ühendatud omavahel, kuid kas see teeb meie elu paremaks, lihtsamaks, õnnelikumaks? Mida meile annab see teadmine? See võib muuta meie käitumist, meie mõtlemismaailma.
Kas oled valmis uuendama, looma ning tegema tööd ise enda kallal, selleks, et elada paremat ja kvaliteetsemat elu? Kui jah, siis annan sulle mõned soovitused, kuidas täita töövihik ning võid alustada selle täitmist kas üks päev korraga, nagu teemad on jagatud või enda meeldivas järjekorras. Soovitan sul jätta ruumi analüüsimiseks ning mõtlemiseks, kuna vastama sa pead ausalt ning sügavalt vaatama enda sisse.
Keegi sind ei kontrolli, kuna sa pead aru saama, et sa teed seda enda jaoks ja mitte kellegi teise jaoks. Kui tunned, et ei ole valmis vastama mõnele küsimusele, siis see on ok! Mõtle järgi, tunneta läbi ja puhka. Vali enda jaoks sobiv tempo, kuid ära unusta mitmeks kuuks töövihikut sahtlisse, kuna siis pead alustama uuesti. Poole aastaga, isegi kuuga, inimene muutub. Sinu emotsioonid, tunned, soovid, mõtted, eelistused võivad muutuda vähem kui kuu ajaga. Seega töövihikut võid üle vaadata paar korda aastas, kui tunned, et oled ära eksinud või tahad saada mingit uuendust, vastates mõnele küsimusele. Tänu sellele töövihikule, enda brändi/ ettevõte loomine osutub kergemaks ning rasketel aegadel aitab sind välja.
Personaalne bränd on igapäevane töö iseendaga. Juhul kui sul pole võimalik, täiskoormusega alustada brändi loomist või enese-analüüsi, siis ära sunni end kiirustama. Sul pole kuhugi kiiret, kui sa arvad, et on, siis kahjuks brändi loomine ei toimu 2 nädalaga. See on elukestev protsess, mitte lühiajaline sprint. Samas ma olen kuulnud, et maailma tipud on loonud nullis kahe nädaga brände. Nendel oli juba professionaalne meeskond ning kogemus selles valdkonnas. Kui sa oled algaja, siis pigem ära kiirusta!
Sprintida on võimalik siis, kui sa oled juba läbitöödanud tähtsamad teemad, mis esinevad siin töövihikus ja oled kindel iseendas ja sul ei esine petturi sündroomi (inglise keeles impostor syndrome). Isegi sprindi ajal, pead olema ideaalses füüsilises ning vaimses vormis, selleks, et sprint õnnestuks ning sa saaksid õigel ajal sellest väljuda või delegeerida tähtsamaid ülesandeid teistele. Selleks, et delegeerida teistele, pead oskama suhtlema inimestega ning olema kasulik neile.
Mitte keegi ei saa sulle öelda milleks sa oled võimeline, sa pead seda ise teadma või avastama ja seda vastu võtma. See on okei, kui sa ei oska kõike teha. Sa ei peagi oskama tegema tööd 10 - 30 inimese eest. See pole võimalik, kuid kahjuks alguses kui alustame brändiga või ettevõte loomisega, tihti peale meil pole võtta 10-30 inimese meeskonda ja me peame tegema palju tööd iseseisvalt. Selleks on vaja ka enesedistsipliini, oskus oma aega planeerida ning suurt keskendumisvõimet. Sa pead teadma oma limiite, võimalusi ning väärtusi, kuid ära lase teistel neid sinu eest seada! Nemad lähtuvad vaid iseendast ning neil võivad olla oma piirangut, kuhu võib jõuda või mida teha. See ei puutu sinusse, kui sa ei lase neil ennast takistada. Samas sul peab olema mõistust ning taju - mis on sinu suund ja mis pole või mis on see mida inimesed praegu vajavad.
Isegi kui sa kohtud kellegiga, kes piirab sind. Siis tee näiteks nii: ole rahulik, ära reageeri üle, sa ei pea end koheselt kaitsma ega ära jooksma, sa ei saa tegelikult haiget (võib-olla natukene sinu Ego saab, aga see läheb üle, kohe kui saad aru, et sellest saab kasuliku õppetunni või positiivse võimaluse). Selle asemel tee nii: hinda sügavalt sisse, ära hinga ja hinga välja ja siis küsi selle inimese käest: “Miks sa arvad, et ma ei ole võimeline seda tegema? Miks?” Kui ta vastab sulle ning sa saad temast aru, mida ta räägib ja miks nii ütleb, te leiate hoopis omavahel parema kontakti ning see informatsioon võib olla sulle kasulik. Seda võib valus taluda, aga selles on oma iva, kui sa koheselt ära ei jookse. Kui sa saad aru, et tegelikult sul on vähe kogemust sellel alal või sinu käitumine ei vasta sinu enda tunnetele, siis tead mille kallal sa pead tööd tegema. Väiksemad suhteprobleemd on kasulikud inimeste vahel, nemad annavad meile teada millega peaksime töötama ja kus on meie nõrkused ja tugevused.
Me õppime terve elu. Selleks me siia tulimegi – et õppida ja arendada oma oskusi, ja veel paljuks muuks. Proovi mõista teisi esimese asjana ja siis proovi, et sinust saadakse aru. (Harjumus nr.5.[3])
Leia töövihiku täitmiseks vaikne koht, kus keegi sind ei sega, siis sa võid keskenduda ainult iseendale, siis saad kõige parema tulemuse ja täpsemaid vastuseid. Sa ei pea igale küsimusele vastama järjest, võta aega mõtlemiseks, analüüsimiseks, välja selgitamiseks - millised vastused on õiged sinu jaoks. Võid mõelda lausa päev või kaks nende üle, kuid ära mõtle paar nädalat. Ära unusta, et bränd oled sina ise, kui sa endale valetad, siis tuleb võlts bränd ja inimesed saavad sellest aru, kui mitte kohe, siis mingi hetk ikkagi see tuleb välja.
Head avastamist ja töövihiku täitmist!
[1] “Think big, Dream big”, “Fake it untill you make it”, “The surest way to make your dreams come true is to live them.”jne.
[2] Lisan lõppu minu poolt soovitatud kirjandust, mida võiksid lugeda.
[3] “Seek first to understand, then to be understood”. The 7 Habits of Highly Effective People. Stephen R. Covey