Millist Ipad Pro mudelit ma valisin 2022 aastal?

Millist Ipad Pro mudelit ma valisin 2022 aastal?
December 17, 2022 elimelart

Miks ma vajasin Ipadi ja milleks ma seda mõtlen kasutada?

Jällegi nagu ikka: Olen tahtnud endale Ipadi umbes 2-3 aastat, kuna ei saa laste kõrval pidevalt olla lauaarvuti taga.

Pealegi, see on väga ebamugav, väsitav istuda 8 tundi päevas või mõnikord ka enam ühe koha peal. Lauaarvutit ei saa kaasa võtta ja päris tihti ma sain pahaseks selle pärast, et ei saa jätkata tööd või alustada midagi uut, kuna telefonis seda lihtsalt ei ole võimalik teha suuremat tööd ning kuna võimalust ei olnud too aeg seda osta, siis ma ei ostnud ka.

Järelmaksuga ei taha ennast siduda, keegi ei annaks mulle seda ka, kuna olen juba 4 aastat kind of töötu (lapsepuhkusel, töötu ja nüüd oma väike ettevõte, kus ma ei saanud ühtegi korda veel maksta endale palka). Tegelikult ongi hea, et ei võtnud enne.

Kui laps on tihti haige ja sa oled temaga kodus, siis vahel ikka paned talle multikaid (ei tegele temaga 24/7 – kuna see on vaimselt ja füüsiliselt väsitav, tahaks oma ettevõtet/ oskusi arendada jne). Sellistel hetkedel olekski vaja “stand alone” lauda. Peale sellisi piki päevi, kui laps on olnud lasteaias ja mitte kodus, ma olen pand tähele, et silmanägemine on halvenenud, hakkasin valutama käed (eriti randmed – kuna pidevalt hoiad pliiatsit, klaviatuuri või hiirt suhteliselt ühes asendis), loomulikult selg, puusad jne. Peab kindlasti liikuma, eriti kui on ebamugav laud või tool.

Põhiliselt mida ma teen on: Photoshop, Lightroom, õpin Illustratorit, kujundan oma kodulehte, teen märkmeid, otsin ideid/inspiratsiooni, joonistasn sketche uute tööde jaoks jne.

Mõnda saab teha telefonis nagu sotsiaalmeediat, pildistada, filmida, kuid töödelda ja monteerida ikkagi laua arvuti taga.

Mina teen põhiliselt siiski Photoshopi kaudu asju, kuid tahaks õppida ise joonistada oma ideid nullist, ilma, et ma sõltuks kaamerast või modellidest ja teistest inimestest.

 

Järgmises tabelis on näha kõige tähtsamaid elemente mida mina olen võrrelnud Ipadi valikus. Hinnad on seisuga 17.12.2022, ning nad võivad muutuda. Hinnavahe võrreldes teiste mudelitega on võetud “kõige kallim” Ipad Pro 2021 aasta oma 12.9″.

Olen kamminud Youtube läbi vähemalt nädal aega. Uurinud Googles. Küsinud inimestelt kes omavad Ipade ning katsunud erinevaid suurusi poes.

Kõige keerulisem oli otsustada kas ma tahan ning vajan 12.9″ või 11″. Siis maht, RAM ja protsessori uudsus, muidugi ekraan mängib olulist rolli.

Ma lõikasin isegi paberist täpseid mõõte välja ning kaalusin millist valida mitu päeva. Kõige parem on nende mõtetega magada üle ning hommikul on vastus kindlam.

Võrdlesin suurust märkmituga kuhu olen tavaliselt kirjutanud ning Wacom Intous Pro M graafikalaua suurusega. Tegelikult mul on 11″ 95% märkmike ja Wacomi joonsitamisala. Seega ma väga kahtlesin võtta 12.9″, kuna paljud rääkisid, et ta on väga suur ja kallis.

Üht asja oli ka veel keeruline aru saada – mis aasta on mis generatsioon. Seal oli pidevalt Googeldamine, kuna neid on lihtsalt nii palju välja lastud. Leidsin kaks head lehte, kus saab võrrelda- Esimene ja Teine.

Ja tegelikult miks ma hakkasin Ipade uuesti uurima, oli Elisa seadme pakkumine -100€. Mõtlesin algul võtta järelmaksuga Ipad Pro, kuid siiski otsustasin, et ei ühenda ennast järelmaksuga, kuna pole stabiilset sissetulekus ja vend ka ei soovitanud seda teha. Seega Elisas ma lihtsalt võtsin tasuta akupanka, kuna selle peale olen ka mõelnud pikalt. Õnneks see sobib nii USB-A ja USB-C-ga.

year and size  11 2018 (1th gen) 11 2020 (2th gen) 11 2020 (2th gen) 11 2021 (3th gen) 12.9 2020 (4th gen) 12.9 2021 (5th gen)
RAM memory 256/4GB 256GB/6GB 512GB/6GB 256GB/8GB 256GB/ 6GB 256GB/8GB
Wifi Wifi Wifi Wifi+Cell Wifi Wifi Wifi
Process A12X A12Z A12Z M1 A12Z M1
USB USB-C USB-C USB Type-C 3.1 USB-C, USB 4 Thunderbolt, DisplayPort USB-C USB-C, USB 4 Thunderbolt, DisplayPort
Screen Liquid Retina IPS LCD Liquid Retina IPS LCD Liquid Retina IPS LCD, 120Hz, 600 Nit Liquid Retina IPS LCD, 120Hz, 600 nits, HDR10, Dolby Vision Liquid Retina IPS LCD, 120Hz, 600 Nits Liquid Retina XDR Mini-LED LCD, 120Hz, 1000-1600Nits, HDR10, Dolby Vision
Price Upgreat/620.1 Upgreat / 683.1 Upgreat/ 764.10 Mobix/999 Upgreat / 854 Mobix/ 1199
Grade A B A uus A uus
Battery Li-Po 7538 mAh Li-Po 7538 mAh Li-Po 9720 mAh Li-Po 10758 mAh
Hinnavahe võrreldes 12.9 2021 578.9 515.9 434.9 200 345

Millist ma siis valisin ja miks?

Peale pikki uuringuid. Ma ostsin kasutatud, Grade A Ipad Pro 12.9 2020 aasta mudelit. Tegelikult suurusega harjub ära ja kui vaja midagi suuremat joonistada/ töödelda siis ikka suurem on parem.

Kuulasin teisi inimesi internetis ja tuttavaid, kes arvasid (enamik nendest), et M1 ei tasu osta, kuna on väärtuse poolest liiga kallis ning 2020 aasta mudel töötab siiamaani veel suurepäraselt. Samas mu vend omab Ipad Pro 11″ 2021 aasta oma ning kiidab teda väga.

Tabeli põhjal on näha, et finantsiliselt oli see samuti keeruline küsimus, kuna hinnavahe mõne Ipadi puhul oli suhteliselt väika (kuid sai nt juurde osta Apple Pencili või siis miskit muud). Ma läksin seda teed praegu, et pigem säästan veidi rohkem ning ostan lisa, kui raiskan kõik ära (Suur stuudio tühjendus müük + oma enamiku fototehnikat müüsin maha). Ei tahtnud panna kõik Ipadile, kuna ei tea kas ikka vajan nii võimsat masinat ja proovimiseks nö, ei ole mõistlik raisata raha, mida niigi vähe ühele asjale.

Tegelikult, kui poleks finantsilist takistust, siis ma ostaks 2021 aasta mudelit 12.9″ 16GB/1TB, aga kuna kogu raha ei tahtnud Ipadile panna, siis otsustasin, et seni kuni ei tea kuidas ma joonistan, mida täpsemalt hakkab toimuma minu elus järgmise kahe aasta jooksul ning kuidas see Ipad üldse töötab, ei hakka ostma uusi mudeleid (kuna nad arendavad neid nagu nii pidevalt).

Pealegi M1 2021 aasta mudelil oli palju probleeme – neid võib youtubes üles leida.

Seega ma ostsin Amazonist  ja Mobixist Ipadile veel ekstra asju.

Lingid ei ole Affiliate ning kuulsin nendest toodetest Youtuberitelt. Proovin järgi kuidas on.

 1. Lamicall Tablet Stand (Tegelikult esmavajalik ta pole, aga võib minna vaja).
 2. ESR Rebound Magnetic Case (Ühel Youtuberil nägin, kus on case+ pliiatsi kaitse)
 3. Anker 8 in 1 USB Hub (Jällegi Youtubes nägin – seal on video, kus on a la top asjad, ilma milleta ei tasu kasutada Ipadi)
 4. Anker USB-C Charger 30W (Räägitakse (Saame kontrollida), et Apple enda oma laeb Ipadi aeglaselt ning on vaja midagi kiiremat. Samas kui see ei sobi, seda saab kasutada Telefoni jaoks). Tagastasin, kuna 30W on liiga vähe laadimiseks ning ostsin Apple originaalset laadijat 67W.
 5. Anker PowerLine USB-C to USB-C (Mõtlesin, et saan ühendada nt telefoni Ipadiga või midagi muud, kuid ei pand tähele, et teine ots on 2.0 – kuigi tänapäeval on enamik asju juba 3.0. Eks proovin kuidas töötab. Nüüd mõtlen, et poleks pidanud ostma, kuna on olemas Anker Hub).
 6. Kaitsekile (Paperlike ei soovita – paljud ütlevad, et on halb. Seega otsin kaitsekilet, mis sobiks).
 7. TomToc Protective Case (Seda veel pole ja ei tea kas tegelikult läheb vaja, aga mõned soovitavad)

Kust ma ostsin Ipadi?

Ostsin lõpuks siis kasutatud mudeli, mis oli seisukorras A – Upgreatis. Sain osta firmale, kuna Marketplaces ja üldse seda mudelit oli keeruline leida Eestis.

Siis seal oli soodukad ka ja sain hea hinnaga seda. Ta küll pole refurbished (uus aku + uus kest + originaal laadijat ka polnud), aga ma ostsin 67W Apple enda originaal laadijat, kuna nii mu vend kui ka paljud teised soovitavad sellega laadida. Hind oli 800€. Tellisin kulleriga koju, tuli ruttu ja heal ajal.

Kuidas töötavad Adobe programmid Ipad Pro 2020 peal?

Üldiselt on probleem kindlasti ka 2020 aasta omas, kuna IOS neil peaks olema sama ja Adobe programmidel sama versioon (kus juures ma loodan, et saan neid kasutada ka 5 aasta pärast ning ei pea ostma uue Ipadi selle pärast).

Praeguseks ise ma ei ole testinud, kuna alles tellisin Ipadi, kuid need inimesed, kes on seda kasutanud, kindlasti ütlevad, et ta on poolik ning ei asenda lauaarvutit või üldse arvutit. Samas ma ei otsinud asenduseks, vaid arvuti “pikenduseks”.

Kindlasti ostan Procreate, mida kõik soovitavad joonistamiseks. Afiinity kohta ei ole veel kindel, kui võimalik, et seda testin ka läbi. Kuna kõik programmid ja tehnika pidevalt areneb, siis peab hoidma silma peal. Pealegi Afiinity on ühe kordse tasuga, mitte nagu Adobe igakuine väljaminek, samas Photoshop on juba harjumuspärane ning miskit uut õppida ei oleks võimalik. Kuigi räägitakse, et Adobe programme peab natukene õppima ümber Ipadi peal, kuna mõnda funktsiooni kas pole (nagu shortcut või nad on kuhugi peidetud). Igatahes peab harjuma uue masinaga kindlasti, kuna PS žestid on seal ebamugavad ja pead nagu ümber veidi õppima.

Update: Ostsin nii Procreate kui ka Affinity programme, kuna olid hea hinnaga too hetk. Affinity saab kasutada ka arvutis.

Millist ekraani kaitsekilet valida Ipadi jaoks?

Vaatame üldse milliseid on olemas?

 1. Paperlike
 2. Doodroo
 3. Bellemond
 4. Paperfeel
 5. Mamol
 6. JETech
 7. BroTect
 8. Tempered Glass
 9. Ja teised firmad

Enamik nendest maksavad 15-35€

Esimeseks prooviks ostsin Tempered Glass Eesti poes kodu lähedal. Maksis 20€. Panin ilusti peale ning on tõesti tugev kaitse, kuid ikkagi klaasi tunne, kuna on paks ja ongi Tempered Glass. Siiski parem kaitse kui mitte midagi.

Paljud ei soovita Paperlike, kuna tegelikult siis pliiatsi ots läheb nüriks ja ei ole mugav, seega otsustasin tavalise kaitseklaasi panna. Võimalik, et selle pärast on mõned liigutused liiga aeglased või liiga palju tundlikust.

Minu enda kogemus:

Praegu olen tähele pannud, et Affinity Designer 2 zoom in ja out on veidi aeglasem, ehk siis ma näen reaalselt delayd.

Procreate programm on tore, aga joonistades üht pilti ma päris palju läksin varukaga ja käega pihta mis tekitas pidevalt jooni jne. Seda saab muuta sättetes, kuid isegi siis midagi toimub nagu näiteks keerab pilti või teeb mingeid jooni. Samuti pencili touch on häiriv. Liiga tundlik ning vajutan pidevalt kustuta. Aga selleks on mõeldud välja lahendusi – saad pliiatsile ümbrist panna peale, mis näeb välja nagu pliiats. Samas milleks üldse teha nii tundlikut pliiatsit või on see ainult mõne inimese probleem? (Tean veel mõnda youtubest, kellel sama probleem).

Tore, et saab salvestada nii Creative Cloudi kui ka Icloudi, kuna Ipadi peal faile võib ka hoida, aga siis mälu ei võta üldse.

Imelik, et Photoshop ja Lightroomi nagu ei saa salvestada Ipadile – ainult cloudis on failid. Või siis ainult Ipadis, kuna Cloudi varianti salvestamiseks ma üldse ei näegi.

Kodulehte (WordPress editor) ei saa teha ipadist :(, mis on väga kurb, kuna ma väga lootsin, et siiski saab. Saan logida sisse, midagi minimaalselt muuta, kuid kui läheb keerulisem edit lahti, siis ei reageeri ekraan. Nõme. Vahepeal juba mõtlesin, et äkki müüks maha, aga samas äkki läheb ikkagi veel vaja.

Ta on natukene aeglane küll siiski, seda on tunda. Üks kord mul zoomis Procreatest ikka läägiga välja. Ja ma veel ei kasuta teda oma maksimaalses nõudluses.

Eraldi ostsin Apple laadijat, kuna originaalset laadijat ei saanud kaasa. Internet ja vend soovitasid osta 67W akulaadijat, mida ma ka tegin. Leidsin soodsama variandi 57€ga ning ta laeb tõesti palju kiiremini kui 30W.

Muidu töötab kõik ilusti, lihtsalt väga eriti ei kasuta hetkel, loodan, et see investeering ikkagi tasub end ära kokkuvõttes.