Ülevaade (Review): Miks valida Garmin Forerunner 55?

Ülevaade (Review): Miks valida Garmin Forerunner 55?
March 9, 2023 elimelart

Mõned küsimused millele täna vastan on:

Kuidas ma valisin endale smart kella? Miks ma valisin endale Garmin Forerunner 55? Kuidas on minu kasutaja kogemus selle kellaga? Millised on plussid ja miinused?

Ülevaade ei ole tehniline, kuna tehnilist informatsiooni leiate palju online. Ülevaade on pigem kasutaja perspektiivist ning kella toimingutest.

Väike eel-lugu sellele kellale.

Olen vähemalt 2-3 aastat mõelnud osta endale Garmini kella. Miks just Garmin? Meie paljudel sõpradel on Garmini kellad ja läbi Garmin Connect appi saaks võistelda ja võrrelda nt sammude kogust.

Tellisin Klickist, kuna oli musta reede soodustus, kui sain kella alla 150euro. Ostsin ettevõttele ning tagastamisõigus OÜ-dele ei kehti ning garantii on vaid 1 aasta. (Mida ma üldse ei teanud).

Kell oli seisnud vitriini taga Tartus, ehk inimesed on seda juba näinud, katsunud jne, kuid see oli ainuke must kell Forerunner 55 mudelil Eestis Klickis (teistes poodides oli kallim), seega ma ikka mõtlesin kaua enne kui vormistasin poes väljastamis lepingut. Pakuti sinist värvi, mis oli uues karbis, kuid must on universaalsem ning sobib enamik riietusega kokku. Kuid küsisin ühe rihmale soodustust, kuna kell ei olnud siis uues karbis. Võtsin ühe kollase rihma Trendy Bay, mida sain peaagu tasuta (tasuta ei saanud, aga maksin 5 euri selle eest).

 

 

Seoses rihmaga, mida soetasin endale juurde (mida poleks pidanud tegema). Garmini enda silikoonist rihm on väga hea. Ta on üleni aukudega. Käsi hingab ning ei higista. See mida ma sain – käsi higistab, sügeleb, ebamugav.

Ma tõmban kella suhteliselt pingule, et ta püsiks käe peal, kuna mul on pisikesed käed, siis kell võib liikuda. Selle pärast pean väga täpselt panema. Rihma kandes (ükskõik millist – hetkel on kaks silikonist), tekkivad mustrid, sooned rihmast naha peale (kuna võtan seda ära ainult pesemiseks ära. Kuigi selle mudeliga saab ka ujuda, aga dushi alla ei lähe kellaga nagu nii).

Kollane rihm oli kahe kinnitusega ja ei hinganud nii palju. Korraks seda võib kanda, kuid mitte 24/7. Seega võtsin kollast rihma ära ja panin originaali tagasi. Palju mugavam.

Kella kandmisel on suur aga…

Ma ei tea kas anduri pärast, või selle pärast, et ma pole ammu midagi käe peal kandnud (kella), või selle pärast et mul ongi muidu kuiv nahk ja talvel on palju riideid seljas, aga ma ei saa seda kella kanda enam kui 2 päeva ühel käel. Siis ma teen vahetust.

Mind kunagi üks poe assistent hoiatas, et võib olla allergia kella peale või lausa see koht või käsi minna kõhnemaks kui teine, aga ma ei võtnud seda kuulda.

Samas äkki ei peaks kella sünkroonima telefoniga siis kui ta on sinu käe peal, vaid seda ära võtta selleks ajaks, et bluetooth ja wifi ei puutuks sinu nahaga kokku? (Vaid teooria).

Miks ma valisin Garmini ning just Forerunner mudelit?

Garminil on pikk eluiga ning kaua kestev aku. Sõbrad kes kannavad on soovitanud seda firmat, kuid kõigil on erinevad mudelid.

Ma sain kella 1.12 ja tänaseks on 17 detsember. Ma pole veel seda kordagi laadinud. V.a päev millal ma seda hakkasin kasutama. Ehk tegelikult aku kestab kauem kui 14 päeva, kui seda kasutada ainult kellana. Kell automaatselt jälgib samme, und, pulsi ja mõnda veel.

Aku on praeguseks 27%. Ma arvan, et sellest jätkuks veel nädalaks. Tegelikult kui seda ei sünkrooni iga päev nagu mina seda teinud olen, et vaadata oma unetsüklit ja muid asju, siis aku võib kesta ka kuu aega. Peab testima, mis juhtub, kui ma sünkroonin  teda ainult 1 kord nädalas.

Olen veetnud päevi uurides erinevaid kellasi online enne seda ostu. Kunagi olen proovinud käe peal Garmini Fenix 6 mudeleid, ja nad tundusid mulle suurena. Eks kõige parem ongi minna poodi ja proovida, aga youtube kaudu ei saa aru reaalsetest mõõtudest. Kuigi vedas suurusega, ma ei ole seda proovinud poes, kuid siuke mõõt tundus mulle sobilik. Igal mudelil on kirjas parameetrit mille järgi saab valida: nt alates 12cm kuni 65cm käele.

See mudel on 42, mis istub minu käe peal suurepäraselt. Isegi minu abikaasale sobib sama suurus, kuna talle lihtsalt ei meeldi suured asjad käe peal, mis jäävad pidevalt nt riietesse kinni või kuhugi veel.

Minu käe ümbermõõt on 15cm +- mõned millimeetrid.

Antud mudel on midagi vahepealset Fenix 6 ja a la sellistele nagu Vivo Active. Vivo Active tundus mulle liiga nõrk samas fenix liiga pro. Ma sellel ei kasuta praegu kõiki tema funktsioone, kuna pole vaja, aga hea kui nad on – nt GPS. Ostsin kella mõeldes tulevikule ja vähemalt 5 aastat kasutamisele.

Forerunner 55 multifunktsionaalne kell. Ta on odav (suhteline), veekindel, aku peab kaua vastu. Pealegi uuem mudel kui 45.

Peamine minu jaoks oli ka see, et tal pole touch ekraan! Ma ei tahtnud  touch ekraani kellale, kuna kindlasti oleks läinud vastu riietega või niisama kogemata, ja ei tahaks, et ta muudaks ise mul midagi. Pealegi nendel kelledel kellel on touch ekraan pidi aku lühemat aega vastupidama. Seda statistikat või tabelit ma kokku ei pand (Kui teil endal huvitav, siis võite seda teha).

Nupudega on väga mugav ja lihtne reguleerida. Palju asju käib nagu nii telefonist. Ei pidanud vaatama isegi juhendit, kuna nupude peal on kirjas küljepeal mida nad teevad, kuid! ise avastasin, et kui pikalt hoiad nt “light” nuppu siis tuleb menüü välja. Kui hoiad “up” nuppu siis tuleb üldine menüü välja (saab seadistada telefonist ka neid samu asju).

Või kui vajutad start/stop nuppu, siis saad alustada tegevusega. Aga ma ei ole kordagi seda veel kasutanud. Kell arvutab niisama ka neid samme. Jooksnud, ujunud ja muid asju ma ei ole veel teinud (kuna olen viimastel hetkedel lapseootel). Ostsin kella ette, et näha pärast taastumist.

Sellel mudelil saad lisada ka oma treeningut või tegevust. Paljudel teistel, mis odavamad või mitte runnerid seda teha ei saa.

Start/Stop kiirmenüüt saab muuta nii telefonist kui ka kella enda pealt. Mõni tegevus tahab GPS ühendust, kuid seda saab ka muuta, et ta ei ühendu telefoniga või GPS-iga. Näiteks ma ei võta telefoni kaasa kui läheks jõusaali või kuhugi jooksma, kuna ekstra varustus segaks. Samas on mõnikord huvitav vaadata kus käisid, eriti kui on mingi uus koht, aga see pigem välismaa kohta.

Mõned miinused tal siiski on (nii palju kui olen nende nädalatega tähele pand).

  1. Nagu näiteks ilma näitamine. Ma olen proovinud igate pidi saada õiget temperatuuri enda kella sisse, kuid ei saa.  Ta näeb, kus ma asun, kuid kraadid on täiesti valed. (originaal widget). Olen proovinud ka teisi ilma widgete, kuid originaal tundub kõige parema disainiga ja lihtne, aga ei tööta. Vahepeal näitas kui meil oli siin Tallinnas -8, et sajab lund ja on +21. Sorry, aga +21 lund ei saa sadada. Olen teinud juhendite järgi, uurin nettist selle kohta ja lihtsalt loobusin, kuid kirjutasin Garmini FAQ alla kommentaari, äkki panevad tähele ja uuendavad kella softi või teevad midagi sellega.
  2. Une jälgimine päeval: Ta ei arvesta päevast und, isegi mitte nappe. Kuid minu jaoks on see oluline, kuna ma magan päeval vahepeal nt 2 tundi või rohkem, ja ta ei monitori seda. Selle kohta samuti andsin neile teada. Minu jaoks ei peaks olema limiteeritud aeg millal sa magad nö standart, vaid piiranguta. Kell peaks aru saama millal sa magad ka päeval või öösel. Samas see pole unekell, vaid sportimiseks mõeldud. Kui tahaks und paremini jälgida jne, siis peaks ostma Oura sõrmust.
  3. Rihm – pole leidnud head rihma. Jätab jälgi naha peale ning ei ole kindel kas on tervisele ikkagi kahjulik või pole. Pean iga päev vahetama kätt, kuna pressib päris kõvasti kokku ning jätab mustreid nahal. Eriti mugav pole kui kannad mitu päeva järjest. Siiski andurid mõjutavad nahka. Ebameeldiv hakkab. Seega võtan tihti peale ööseks ära ja kui ei käi/trenni.