AI pole uus teema. Nt Siri, mis oli eriti pop alates 2018 aastast. Nende hulka kuuluvad ka Cortana, Google Assistant, Alexa.
Massides läks ta praegu popiks ja veelgi läheb, aga see on ajutine. Kunagi oli siuke app Prisma, kus sai neid ka teha. Tegelikult ta on siiamaani olemas. Lihtsalt palju uusi organisatsioone tuleb peale, mis võtavad väikest tasu oma “AI” piltide genereerimisel a la 3-10 eurot. Kujutage ette, et neil 6 millionit oste? Pole paha, eks?
Pigem on minul uus vaatepunkt kogu selle majandusele seotud suurte ettevõttetega ja struktuuridega või skeemidega, mis kaasnevad appidega ja uute tehnoloogiate pääsemisega massidesse, kes ei ole haritud, aga neil on veidi raha või nad tahavad samuti katsetada.
See on uus raha teenimis võimalus IT valdkonnas. Kiire raha teenimis võimalus nende jaoks. Mitte neile kes seda rakendust kasutavad. Kuna see on nii pop ja läheb inimestele peale, miks mitte teenida?
Pealegi pole (ma ei tea ühtki AI appi) mis oleksid 100% tasuta või mis ei nõuaks ootamisaaega, et hakata neid kasutama (Tasuta periood mille jooksul nt saad luua 15 korda – vajutada nupukest “generate” või taolist).
Kindlasti on lihtsamaid programme mis tulevad välja telefonile, nagu Lensa või siis keerulisemad mida saab nt läbi Discordi chati genereerida pilte, DAllE, Stable Diffusion
Olen proovinud hetkel 3: Dall-E 2, Midjorney, ja veel mingisugune, mida enam ei mäleta, aga mis ei rahuldanud mind.
Neid ongi veel, kui märksõnadeks näiteks panna: Ai, Art, Generators.
Erinevate generaatoritega saab teha erinevaid asju, mõnega saab genereerida ka muusikat, liikumist, häält.
Tehisintellekt on üks suunda, mida arendatakse juba 20 aastat vähemalt.
Kõik mäletavad filmi “A.I“? Üks mu lemmikumatest filmidest. Inimene on unistanud tehis intellektist juba ammu. See film on 2001 tehtud, ehk juba tänaseks (2022a.) on 21 aastat vana, kuid ikkagi on asjakohane ja minu arvatest hästi tehtud.
Samuti 3D, on mõnes mõttes AI tehnoloogia kasutamine, mida kasutatakse palju filmide tegemises (graafilised effektid) või kas või meie nutikellad, telefonid, kes õpivad meid – nt kuidas meie neid kasutame ja kohanevad selle järgi kas ekraani, aku kestvust või jälgivad meie teisi mustreid. See kõik on äkki kusagil ühises andmebaasis? Who knows. Kõige lihtsam testida AI ongi lasta massidesse. Seal saab palju informatsiooni inimese enda kohta. Ja keegi kasutab neid andmeid oma tehnoloogia arenguks. (Teooria, aga mina kasutaksin, kui oleksin tehnoloogia looja).
Mis siis hakkab juhtuma järgmiste 5-10 aasta jooksul?
Minu nägemus:
Digitaalseid kunstnike kõige rohkem AI, kuna see on nende otsene konkurent (ja mitte sinu kaaslane, kes teeb ka digitaalset kunsti või pilte). Samas AI ei tegutse iseseisvalt, ja seda peab juhtima inimene.
Fotod ei kao kuhugi, kuid kindlasti inimesed väärtustavad edaspidi ka oma perekonna, laste, sõprade, ürituste fotograafe – kuna Ai ei saa nendest sündmustest või inimestest teha pilte (neid pole ju andmebaasis olemas veel). Võimalik, et tulevikus igaüks saab (tänu telefonidele) laadida oma portree üles või oma keha online ja sellest saab teha muid, kuid on neid inimesi kes ei taha olla tehnoloogia orjad või kellel pole nutitelefoni, kes seda ei tee, siis nendest ei jäägi jälge, isegi mitte pilti. Vanasti ei olnud paljudel inimestel pilte oma vanematest.
Kui sa oled digitaalne kunstnik, illustraator, designer, 3D kunstnik, fontide tegija jne. Siis staatilistele inimestele on see suur “löök”. Samas kindlasti varsti saab ka animeerida neid pilte, kuna juba praegu on appe, mis animeerivad staatilisi pilte ja seda saab teha telefonist – ei pea olema kallis ekraan, 10 aastast kogemust, mingit hullu programmi, mega arvutit jne. Kindlasti 3D kunstnikke, graafilist disainere, isegi sisearhitektruuri ja kujundajaid, fotograafe, vb isegi fontide tegijaid, animaatoreid puudutab kindlasti kriis. Nii või naa, iga kunstnik kohtub oma karjääris kriisiga.
Samas toimetaja, kujundaja, disainer kindlasti jätkuvad oma tööd, kuna keegi peab ju haldama ja kujundama kogu seda kraami. Eriti kui sa oled heal tasemel, hea portfoolioga, silmaga, kogemusega, käega (ju name it), siis sinule on ka väärtus nii praegu kui ka tulevikus see ei kao kuhugi, vb isegi tõuseb (eriti kui sa juba praegu tegeled sellega).
Kus enamasti tarbitakse visuaali? – Telefonis, Tahvelarvutis, jah väga palju on ka arvutites.
Kas sa teed professionaalset töötlust Hollywoodi või kas või Eesti filmidele? Kui vastus on: Ei. Ära hakka isegi nullist seda õppima.
Kõik kohad on täis ja uusi ei võeta tänavalt eriti vastu, kui sa just hullumeelne geenius pole, kes suudab kohaneda iga brändiga ja oled töödanud suurte nimedega, või üldse mingisuguste brändidega, või sul on portfoolio mida näidata.
Füüsilised kunstnikud: alati on hea õppida joonistama käsitsi, kuigi digitaalne kunst on samuti tehtud laua+pintsli asemel, kuid siiski ta ei ole “päris see”.
Paberi või lõuendi (ükskõik mis vahendiga joonsitamine) on hoopis teine maailm. See maailm hakkab varsti rohkem särama, kuna seda hakatakse varsti rohkem hindama, kuna AI saab ka ju teha mingit digitaalset kunsti, aga proovi ise neid kõiki ideid joonistada 100% täpsusega nagu nad on sinu peas mõeldud. Saad hakkama?
Miks paljud fotograafid, digitaalsed kunstnikud – teevad enne oma töödega alustamist sketche jne? Selleks, et nende kujutus, nende tulemus oleks täpsem. Mõni joonistab väga detailselt ja 100% täpsusega seda mida ta soovib saavutada. Mõnel aga see üldse ei tule välja või ta ei tee seda. Ehk need kes ei tee seda või ei oska – neil tuleb raskusi, kuna nemad peavad alles õppima oma ideid peadest välja saama. Samal ajal kui teised juba seda teevad 100% täpsusega.
Nii, et kas on üldse mõtet hakata konkureerima nendega? Ei, see on aja raiskamine – võta seda hobina, pole mõtet trügida sinna, kus on niigi täis.
Fotograafe, illustraatoreid ja teisi digitaalseid kunstnike on palju, aga kas kõik nendest omavad head portfooliot? Ei. Mõni üldse ei viitsi tegeleda oma portfoolioga, mis on väga oluline. Oma tulevases portfolio kurses ma räägin sellest rohkem.
Ma arvan, et tulevikus on vähem fotograafe, kuid üritused ja muud peo jäädvustajad ikka jäävad, samas saab kindlasti droonidega filmida ja pildistada kõiki asukohti, et vb ei pea asuma isegi kohapeal selleks, aga küll peab oskama nendega lennata ja ma tean, et see pole algaja teema. Hea tehnika omamine maksab ka palju ning oskus lennata ja pildistada peab olema.
Küll, aga visuaali on nii palju. Kõik tahavad välja lüüa, isegi need kes ei tegele üldse palju vaid kes lähevad vooluga kaasa ja tahavad kiiresti raha teenida. See pole see eriala, kus saab kiiresti raha teenida, mitte Eestis küll vähemalt.
Mul on tunne, et ma olen mingi vanaema ja paljud algajad tahavad seda teha mida ka mina tahan, aga ideed pole unikaalsed või siis teostus on kasin ning tulemus on ikka sama – ei õnnestu, läbipõlemine jne.
Endale valetamine on väga pop. Milleks? Sest me kõik oleme asendamatud? Unikaalsed?
Ei. Meid saab asendada, meie ei ole unikaalsed. Seda ütleb sotsiaalmeedia, et iga inimene on unikaalne, kuna nemad müüvad neid teenuseid egodele, et sinu ego oleks veelgi suurem, uhkem jne. Aga see pole õige tee õnneni.
Ego peab olema-jah, kuid mitte üüber suur ja uhke.
Igal pool kuhu ma vaatan, on tohutult kunsti. Kõik peavad end kunstnikuteks, lampi, kuigi nad ei ole selleks mõeldud. Ei ole mõeldud kunsti looma ja teevad jälle midagi keskmist.
Selleks, et silma paista, peab tegema ikka erakordset ja mida kõik ei tee.